Prawidłowe ciśnienie krwi. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu.

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to problem wielu Polaków. Jak się okazuje, na nadciśnienie choruje już co 3 dorosły mieszkaniec naszego kraju!

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi łatwiej kontrolować, gdy samodzielnie mierzy się ciśnienie w domu. Takie badanie jest łatwe do wykonania i pomaga pacjentowi dostarczyć lekarzowi prowadzącemu ważnych informacji o stanie zdrowia osoby mającej problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Nadciśnienie. Czym jest nadciśnienie i jak je kontrolować?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, podczas której w naczyniach panuje zwiększone ciśnienie krwi. Często chory nie odczuwa podwyższonego ciśnienia tętniczego i na ogół odkrywa je przypadkowo. Nadciśnienie najczęściej objawia się: uderzeniami ciepła, zaczerwienieniem twarzy, zawrotami głowy, szumem w uszach, bezsennością, dusznością i potliwością. Mogą one sygnalizować początek choroby, dlatego warto regularnie mierzyć ciśnienie, aby możliwie najwcześniej wykryć wahania prawidłowego ciśnienia krwi. Nadciśnienie tętnicze i cukrzycę traktuje się współcześnie jako schorzenia wzajemnie ze sobą powiązane. Badania wskazują, że nadciśnienie występuje 2-3-krotnie częściej u chorych na cukrzycę niż u osób bez cukrzycy. Należy pamiętać, że chorzy z nadciśnieniem samoistnym posiadają szczególne predyspozycje do rozwoju cukrzycy.


Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Klasyfikacja wyników pomiaru ciśnienia tętniczego jest następująca:

Optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
Normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
Prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
Łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 mm Hg
Umiarkowane nadciśnienie 160-179/100-109 mm Hg
Ostre nadciśnienie 180/110 mm Hg i powyżej

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Przy pomiarach w warunkach domowych zaleca się, aby pacjenci systematycznie dokonywali 2 pomiary rano i wieczorem przez trzy dni w tygodniu. Pomiary ciśnienia w domu wykonywać można aparatami takimi jak te marki AND, które zapewniają łatwy i precyzyjny pomiar oraz wiarygodny wynik także przy nieregularnym pulsie.

Pół godziny przed pomiarem nie powinno się pić herbaty, kawy ani palić papierosów, a bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia należy w wygodnej pozycji przez kilka minut trochę odpocząć, wyciszyć się. Pomiar należy wykonać w wygodnej, siedzącej pozycji, a rękę na której dokonuje się pomiaru stabilnie oprzeć na stole. Ręka powinna być rozluźniona, a ubranie nie może uciskać ramienia. W czasie pomiaru bezwzględnie nie należy się ruszać ani rozmawiać, należy zwrócić również uwagę na prawidłowe założenie mankietu oraz jego dopasowanie do szerokości ramienia (istnieją mankiety w rozmiarze np. S, M, L). Użycie zbyt wąskiego mankietu może fałszywie zawyżyć wartość ciśnienia. Mierząc samodzielnie ciśnienie podwijamy rękaw ubrania, nakładamy mankiet na ramię na wysokości 2-3 cm od zgięcia łokciowego tak, aby przewód powietrza znajdował się po wewnętrznej stronie ramienia. Kolejne pomiary wykonuje się w odstępach minimum 10 minut. Pomiary ciśnienia krwi wykonywane w kolejnych dniach powinny być przeprowadzane możliwie o tej samej porze.

Ruch po zawale

Kardiolodzy nie mają wątpliwości: wysiłek i zwiększenie aktywności ruchowej są po zawale nieodzowne. Przyczyniają się do szybszego powrotu sprawności fizycznej, poprawiają jakość życia, zmniejszają ryzyko wystąpienie kolejnych zawałów seca oraz przedwczesnej śmierci.

8 zasad aktywności fizycznej po zawale:

  1. Ćwiczenia zawsze zaczynaj od rozgrzewki, pamiętając o ćwiczeniach oddechowych i rozciągających.
  2. Umikaj przegrzania lub wychłodzenia organizamu. Termoregulacja to dodatkowy wysiłek dla serca i tak obciążonego ćwiczeniami. Ważne, by ćwizyć w strojach, które oddychają ułatwiają cyrkulację powietrza.
  3. Ćwicz w towarzystwie. Można ćwiczyć w domu, w parku, w ogrodzie, na sali fitness. Ważne by niedaleko był ktoś, kto w razie potreby udzieli pomocy lub po nią zadzwoni. Powinni o tym pamiętać wszyscy świeżo po zawale, a także zawałowcy w starszym wieku, nawet jesli serce nie sprawiało kłopotów od lat.
  4. Ćwiczenia rozpoczynaj minimum 1,5 godziny po posiłku.
  5. Nie ćwicz na zewnątrz w ekstremalnych temperaturach. Upał powyżej 28 stopni C i mróz – nawet kilkustopniowy to nie warunki przyjazne dla zawałowców. Przy wiekszych skrajnych temperaturach nawet spacer nie jest wskazany.
  6. Unikaj ćwiczeń gdy jest parno. Gąrąca i wilgotna pogoda jest najgorsza dla zawałowców. Duża wilgotność utrudnia oddawanie wody przez organiza (szwankuje naturalne schładzanie).
  7. Kontroluj przed ćwiczeniami, w trakcie, i po ćwiczeniach, tętno. Zawałowcy mający problemy z nadcisnieniem, powinni też kontrolować ciśnienie krwi.
  8. Nie szarżuj. Masz się zmęczyć, ale nie przemęczyć. Zmęczenie jest zdrowe. Przemeczenie może być niebezpieczne.Śmiertelne.