Spotkanie w Dobrej Nowogardzkiej

W dniu 18 czerwca odbyło sie spotkanie w Dobrej Nowogardzkiej na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem spotkania było "Jak działa TeleCardio i dla kogo jest przeznaczone". Podczas spotkania prezes fundacji rozwoju telemedycyny i e-zdrowia w Polsce "e-medycyna" opwowiedziała o postepach Telemedycyn w Polsce, nastepnie przedstawiła prezentacje dotyczacą Telecardio. W drugiej cześci spotkania dr Krzysztof Przybycień opowiedział zebranym słuchaczom o czynnikach ryzyka chorób niedokrwiennych serca.

SAM_0019

IMG_20150618_183105

 

SAM_0020

SAM_0022

SAM_0023

 

Choroba wieńcowa serca

Choroba polega na niedotlenieniu mięśnia sercowego i malejącym zaopatrzeniu go w ważne składniki odżywcze. Często na początku schorzenie to nie daje żadnych objawów, później pojawia się ból w klatce piersiowej połączony z uczuciem duszności. Zwieksza się on podczas wysiłku fizycznego, a w zaawansowanym stadium nie ustepuje nawet podczas odpoczynku. W poważnych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna – angioplastyka lub wszczepienie bajpasów – sztucznych lub pobranych z innego miejsca w ciele naczyń krwionośnych oraz omonięcie zmienionych fragmentów.

Miażdżyca

Praca każdego narządu i układu w zdrowym organiźmie zależy od tego, jak dopływa do nich krew i w jaki sposób jest z nich zabierana. Niestety ta ciężka praca wykonywana głównie przez serce, tętnice i żyły napotyka często różne komplikacje, jak: złe jedzenie, choroby, brak ruchu, a jeśli te obciążenia trafią na osobę z genetycznymi skłonnościami sytuacja może stać się bardzo groźna.

Miażdżyca polega na osadzaniu się zbudowanych z tłuszczów blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Blaszka powstaje głównie z cholesterolu. Z czasem płytka ulega zwapnieniu i zaczyna uszkadzać wewnętrzną błonę tętnicy, co powoduje drobne zakrzepy. Kolejnym etapem jest wzrost zakrzepów na skutek popękania płytki miażdżycowej. W niektórych sytuacjach może nastapić czałkowity zator tętnicy i ustanie krążenia.

Objawy tej choroby występują zazwyczaj, gdy zmiany są bardzo zaawansowane (z reguły w podeszłym wieku), ale ich początki mogą mieć miejsce o wiele wcześniej. Pierwsze symptomy miażdżycy zauważa się nawet u dzieci przed 15 r.ż. Choroba atakuje przede wszystki dzieci z grup ryzyka, zazwyczaj z otyłością brzuszną, których rodzice mieli lub mają problemy z układem krążenia.

Cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadcisnienie tętnicze, hiperlipidemia i otyłość sprzyjają miażdżycy. Wyjątkowo dramatycznie przebiegają zmiany w układzie krwionośnym. Wszystko zaczyna się od zaburzeń czynności śródłbonka naczyń krwionośnych. Ich degradacja sprawia, że naczynia tracą elestyczność. Zmiany te powodują szybkie narastanie blaszek miażdżycowych rozsianych w wielu miejscach.

TeleCardio – szybciej, taniej, bezpieczniej

Korzyści płynące ze stosowania systemu Telecardio mają obie strony: lekarze monitorując na bieżąco stan zdrowia swoich pacjentów; pacjenci zyskując komfort usługi, gdyż podczas badania mogą przebywać w dowolnym miejscu np. w pracy, w domu.

Usługi TeleCardio pozwalają na zdalne monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym, co realnie przekłada się na szybkość i trafność diagnozy.

System monitoringu rytmu serca odgrywa również szczególną rolę w diagnostyce migotania przedsionków.

System TeleCardio pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia przeciwkrzepliwego umożliwia np. uchronienie pacjentów przed tak dramatycznymi powikłaniami migotania przedsionków jak udar mózgu.

Wstępne wyniki badania TeleCardio porównującego tradycyjny 24-godzinny Holter EKG z telemonitoringiem rytmu serca pokazują, że zastosowanie systemów telemetrycznych pozwala na blisko trzykrotne przyspieszenie czasu postawienia diagnozy migotania przedsionków (oraz wdrożenia właściwej terapii), równocześnie zapewniając dwukrotnie większą trafność diagnozy.